Jak czyścić rolety wewnętrzne? Wskazówki i porady

Jak czyścić rolety wewnętrzne? Wskazówki i porady

Rolety wewnętrzne to dziś jedna z najczęściej wybieranych form dekoracji okien. Są eleganckie i funkcjonalne, jednak wiele osób nie wie, jak czyścić rolety, by jak najdłużej dobrze wyglądały i działały. Rolety, tak jak wiele innych elementów w naszym domu, wymagają specjalnej pielęgnacji. Na szczęście czyszczenie rolet wcale nie jest trudne. Szczególnie z naszymi poradami: dowiedz się, jak skutecznie czyścić rolety!

Regularnie usuwaj kurz i sierść zwierząt

Niektóre rolety wykonane są z tkanin przyjaznych dla alergików, jednak nawet one wymagają regularnej pielęgnacji. Pierwszym krokiem do utrzymania czystych rolet jest regularne usuwanie kurzu, ale też innych zanieczyszczeń, takich jak np. sierść zwierząt. Jak zrobić to szybko i dokładnie?

 • użyj odkurzacza z końcówką do czyszczenia szczelin, aby wyssać kurz z rolet. To szczególnie ważne przy roletach poziomych i żaluzjach, na których dość mocno może osiadać kurz i pył.
 • na co dzień możesz używać również specjalnych wałków samoprzylepnych (sprawdzą się również te do czyszczenia ubrań), które doskonale radzą sobie ze zbieraniem kurzu i sierści.
 • pamiętaj, żeby oprócz rolet regularnie czyścić również parapet, okno i jego okolice – dzięki temu kurzu będzie zdecydowanie mniej.

Czy można myć rolety? Prosty sposób na mycie rolet

Mogłoby wydawać się, że rolety montowane są w taki sposób, że codzienne zabrudzenia im nie szkodzą. Cóż, zdarza się i tak, jednak każdy kto miał w domu dzieci lub wyprawiał rodzinne przyjęcie wie, że zabrudzenia pojawiają się często w najmniej spodziewanych miejscach. Co zrobić, kiedy roleta się ubrudzi? Na szczęście większość rolet można bezpiecznie myć i to bez żadnych specjalnych środków czyszczących. Jak umyć roletę?

 • żeby wyczyścić rolety nie musisz zdejmować ich z okna. Wystarczy, że je rozwiniesz na maksymalną długość.
 • trudniejsze plamy na roletach materiałowych możesz usunąć zanurzając roletę w delikatnym roztworze z mydła lub innego delikatnego detergentu. Następnie ostrożnie opłucz roletę i pozostaw do wyschnięcia.
 • rolety rzymskie możesz wyprać w pralce na odpowiednim programie. Musisz tylko wcześniej usunąć z nich wszystkie elementy, takie jak np. usztywniające listwy.
 • rolety na co dzień możesz czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki. Namocz ją w czystej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu i przetrzyj zabrudzone miejsce. Pamiętaj jednak, żeby nie trzeć i nie moczyć rolety zbyt mocno.
 • powstrzymaj się przed stosowaniem silnych detergentów i agresywnych metod czyszczenia, takich jak np. szorstkie szczotki i intensywne wycieranie.

PS: jeśli używasz detergentu na roletach po raz pierwszy, warto zrobić to najpierw w mało widocznym miejscu, żeby sprawdzić czy nie odbarwia tkaniny.

Zadbaj o systemy mocowania rolet

Roleta to więcej niż tylko materiał, to również cały jej mechanizm i system mocowania. Jeśli chcesz, żeby rolety służyły Ci jak najdłużej, musisz odpowiednio zadbać również o to, by i ta część była odpowiednio pielęgnowana. Na szczęście większość systemów rolet nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów i procedur.

 • sznurki i łańcuszki do podnoszenia rolet oraz wszelkie listwy wyczyścisz za pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki.
 • co jakiś czas możesz posmarować mechanizm opuszczania i podnoszenia rolet np. specjalnym olejem lub smarem.
 • nie zapomnij, aby przy okazji większego czyszczenia otworzyć kasetę rolety i usunąć zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w środku. Zrobisz to przy pomocy suchej ścierki z mikrofibry.

Dbając o mechanizm rolet koniecznie zwróć uwagę na zalecenia producenta. Powinny znaleźć się w nich m.in. szczegóły dotyczące bezpiecznego użytkowania i konserwacji rolet.

Jak często myć rolety?

Częstotliwość czyszczenia rolet zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja domu, ilość kurzu, obecność zwierząt domowych, etc. Wiadomo, że kiedy np. masz w domu małego alergika i psa z długą sierścią, rolety musisz czyścić zdecydowanie częściej niż wtedy, kiedy mieszkasz sama. Generalnie rolety warto myć tak często, jak uznasz, że to potrzebne. Najczęściej robi się to raz w miesiącu, można robić to częściej, jak i rzadziej. Dostosuj częstotliwość mycia rolet do Twojego stylu życia i Twoich potrzeb.

Odpowiednia pielęgnacja rolet wewnętrznych to prosty sposób na utrzymanie czystości i świeżości w Twoim domu. Regularna konserwacja i czyszczenie sprawią, że będziesz cieszyć się pięknymi roletami przez wiele lat.

Szukasz rolet do swoich wnętrz? Koniecznie poznaj naszą pełną ofertę i umów konsultację. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązania, pokażemy gotowe realizacje i podpowiemy, jakie rolety będą dla Ciebie najlepsze.