Jak wybrać rolety do pokoju dziecka? 5 praktycznych wskazówek 

Jak wybrać rolety do pokoju dziecka? 5 praktycznych wskazówek 

Rolety do pokoju dziecka są ważnym elementem projektowania przestrzeni. Rodzice najczęściej wybierają to, co ładne: materiały w pastelowych odcieniach, z uroczymi dziecięcymi motywami. Musisz jednak pamiętać, że funkcja rolet to nie tylko estetyka, ale też (a może przede wszystkim?) funkcjonalność, szczególnie w tak ważnym pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane rolety spełniają m.in. funkcję regulacji światła, mogą wpływać też na bezpieczeństwo i komfort malucha. W tym artykule przedstawimy Ci 5 praktycznych wskazówek, jak wybrać rolety do pokoju dziecięcego. 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu 

Kiedy urządzasz pokój dziecka, jego bezpieczeństwo jest dla Ciebie priorytetem. Wybierając rolety, koniecznie zwróć uwagę na systemy zabezpieczające przed zaplątaniem się w sznurkach czy łańcuszkach. Rolety z tego rodzaju zabezpieczeniami eliminują potencjalne zagrożenie, gwarantując spokojny sen rodziców i bezpieczną zabawę dzieci. 

Większość rolet posiada dziś takie systemy. Na rynku dostępne są różne rozwiązania zabezpieczające, takie jak blokady, bezpieczne mocowania czy specjalne zamknięcia. Kiedy wybierasz rolety do pokoju dziecka, upewnij się, że spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. 

Dopasowanie do wystroju pokoiku 

Rolety w dziecięcym pokoju mają kilka zastosowań, a funkcja dekoracyjna zdecydowanie jest jedną z nich. Pokój dziecka to miejsce, w którym Twoja pociecha spędza dużo czasu, dlatego warto zadbać o to, by zapewnić tam przestrzeń do kreatywności i rozwoju. Różnorodność dostępnych kolorów i wzorów pozwala na dopasowanie rolet do każdego stylu wnętrza. Zależnie od wystroju możesz więc wybrać rolety, które będą najlepiej dopełniały pokoik. 

Czy wiesz, że możesz też nieco spersonalizować rolety do pokoju dziecka? Zrobisz to wybierając jego ulubiony kolor lub motyw np. z ulubionej bajki. Dzięki temu pokój stanie się jeszcze bardziej przytulny i dopasowany do gustu malucha. 

Rodzaj rolet, a funkcjonalność 

To, jakie rolety wybierzesz do pokoju dziecka powinno zależeć przede wszystkim od tego, jakie funkcje rolet są dla Ciebie najważniejsze. Zanim więc wybierzesz któryś model, odpowiedz sobie na kilka pytań: 

  • czy Twoje dziecko potrzebuje całkowitego zaciemnienia pokoju w dzień? 
  • czy okna w pokoju dziecka wychodzą na północ czy na południe? 
  • czy Twoje dziecko dosięga rękami do okien czy jest jeszcze za małe? 

Rolety, które rodzice najczęściej wybierają do pokoju dziecięcego to: 

  • rolety dzień-noc: ten rodzaj rolet pozwala swobodnie regulować ilość światła w pokoju w zależności od potrzeb. Dzięki dwóm warstwom tkaniny można uzyskać zarówno pełne zaciemnienie, idealne do snu, jak i częściowe przyciemnienie podczas nauki czy zabawy. 
  • rolety materiałowe: te rolety są dostępne w wielu kolorach, wzorach i motywach, dzięki temu łatwo dopasować je do wystroju wnętrza. Wykonane z poliestru lub tkanin termoaktywnych, świetnie spełnią swoją rolę przy całkowitym zaciemnieniu albo kontroli temperatury, jeśli okna wychodzą na południe. 

Łatwość w utrzymaniu czystości 

Dziecięcy pokój to miejsce, w którym dzieje się magia. Plamy i zabrudzenia są tam często na porządku dziennym, dlatego warto wybrać rolety z materiałów łatwych w utrzymaniu czystości. Dzięki temu z łatwością pozbędziesz się mniejszych i większych plam i dłużej utrzymasz rolety w nienagannym stanie. Do pokoju dziecięcego świetnie sprawdzają się więc rolety wykonane z materiałów wodoodpornych lub takich, które odpychają kurz czy pył. 

Pomiar i montaż 

Są modele rolet, które bez problemu możesz zamontować samodzielnie. Wtedy wystarczy dokładnie stosować się do instrukcji producenta. Idealne dopasowanie rolet do okna nie tylko przyczyni się do estetyki, ale także efektywności w regulacji światła wpadającego do pomieszczenia. Jeśli wybierzesz roletu o bardziej skomplikowanej formie montażu – skorzystaj z pomocy fachowca. Profesjonalny montaż rolet zapewnia ich odpowiednie funkcjonowanie. Fachowiec prawidłowo zamontuje rolety i udzieli Ci kilku praktycznych wskazówek dotyczących ich obsługi i konserwacji. 

Nie wiesz, jakie rolety wybrać do pokoju dziecięcego? To poważna decyzja! Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doskonale wiemy, jakie rolety będą dla Ciebie najlepsze. Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w wyborze!